COVID Przydatne informacje

KORONAWIRUS – OSOBA STARSZA w ŚRODOWISKU

 

Wirus jest groźny szczególnie dla osób starszych. Jego zakaźność jest kilkukrotnie większa niż grypy. Śmiertelność gwałtownie rośnie po 60. roku życia, a u osób po 80 roku życia może wynosić nawet dziesięciokrotnie więcej niż u osób młodszych. Jest to związane z procesem starzenia, który zaczyna się ujawniać od 55. roku życia. Przez kolejne lata zachodzą w człowieku zmiany powodujące m.in. powolny wzrost podatności na choroby zakaźne i zmienia się odpowiedź układu immunologicznego na nowe infekcje. Im starsze płuca, tym wirus chętniej się w nich zagnieżdża. Osoby w zaawansowanym wieku często nie mają tak silnej gorączki jak ludzie młodzi. Najefektywniejszą ochroną przed infekcjami wirusowymi są szczepienia, a na przykładzie grypy wyraźnie widać, że bardziej potrzebne są u osób starszych. Na szczepionkę na wirusa COVID-19 wciąż czekamy.

Dzieci do 10. roku życia na koronawirusa chorują sporadycznie, a choroba nie ma u nich konsekwencji śmiertelnych. Młodzi ludzie,  mogą być nosicielami choroby i przechodzić ją skąpoobjawowo lub bezobjawowo, stanowiąc wówczas przez okres około  14 dni nieświadome zagrożenie dla starszych osób. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne w dużych miastach, gdzie korzysta się z komunikacji zbiorowej i ma miejsce  natężenie kontaktów międzyludzkich  w przestrzeniach publicznych. Z tego powodu osoby starsze powinny przebywać w swoich mieszkaniach i na otwartej przestrzeni ale z minimalnymi kontaktami z innymi,  nawet z bliskimi.

Krople wydzieliny, jakie padają na różne powierzchnie podczas kaszlu chorej osoby, są podstawową drogą transmisji infekcji. Jeśli zainfekowana osoba kaszle i kicha, wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów pozostając w aerozolu w powietrzu, bądź  na powierzchniach na jakich wyląduje. Gdy znajdzie się na nich może tam  żyć przez około  12 godzin. Wirus może pozostać aktywny na dłoniach, biurku, stole, szklance, sztućcach, skórze, ubraniu przez 6 do 12 godzin. Przenika drogą wziewną lub przez śluzówki, (usta, gardło, dolne drogi oddechowe, przecieranie oczu zainfekowaną dłonią).  Odwołanie spotkań grupowych i ograniczenie niekoniecznych wyjść z domu jest dla osób starszych najbardziej racjonalnym działaniem, aby zmniejszyć ryzyko  i skalę zakażeń.

Ryzyko zarażenie zmniejsza częste mycie rąk. Ręce należy myć przez co najmniej 30 sekund, pamiętając o dokładnym namydleniu miejsc między palcami, kciuków, wierzchu dłoni, nadgarstków. Można użyć wody i mydła lub/i preparatów odkażających. Pomocne jest też noszenie z sobą małych kieszonkowych pojemników zawierających alkohol do dezynfekcji dłoni, po kontaktach z powierzchniami dostępnymi publicznie, kiedy ich dotykaliśmy.

             Bezpośrednie kontakty z dotykaniem należy ograniczyć do minimum, jak tylko jest to możliwe. Jeżeli wchodzimy do domu seniora z środowiska zewnętrznego, a mamy za sobą kontakty z większą liczbą osób  nieznanych, profilaktycznie można  zakładać maseczki twarzowe. Każda maska filtrująca powietrze, jeśli chroni usta i nos, ogranicza ryzyko potencjalnego kontaktu z wirusami. Zgodnie z zaleceniami WHO zawsze zakładać należy  maskę jeśli mamy kaszel lub kichamy. Jeśli robimy  np. zakupy, to najlepiej zostawić je w przedpokoju, podczas gdy osoba starsza pozostaje w innym pomieszczeniu (min. 1,5 m od nas). Podczas odwiedzin seniora należy zachować dystans – siedzieć, rozmawiać w większej odległości niż zwykle ( > 1,5 m). Jeśli kaszlemy lub kichamy, koniecznie używajmy chusteczki lub zgięcia łokcia – pamiętajmy, że wirusy na odzieży pozostają, a chusteczkę wyrzucamy.

Dopilnujmy aby osoba starsza pozostająca sama w domu, miała przy sobie telefon, żeby w razie problemów mogła szybko o tym kogoś powiadomić. Na wypadek pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego, należy umówić wizytę domową, a nie udawać się z chorym do przychodni. Jeśli u nas pojawią się pierwsze objawy kaszlu, temperatury, osłabienia pozostańmy w domu. Wychodzenie z takimi objawami do pracy, czy na ulicę jest skrajnie nieodpowiedzialne. Osoby zdrowe pracujące w przestrzeniach publicznych z większą ilością kontaktów z innymi osobami, przez  zakładanie maski  zmniejszają ryzyko zakażenia się  wirusem 2019-nCoV.

Poniżej zawarto rady,  które osoba starsza powinna  przestrzegać. Są to unikanie miejsc, gdzie są większe skupiska ludzi – duże sklepy, przychodnie, komunikacja miejska itp.  O zakupy poprosić należy rodzinę lub młodszych sąsiadów. Polecane jest picie  kilku  łyków wody co 30 minut, żeby organizm był właściwie nawodniony. Należy unikać picia zimnych napojów i spożywania lodów. Po dotknięciu jakiejkolwiek powierzchni w przestrzeni publicznej (klamki, klawiatury w windach, bankomatach, poręcze) koniecznie trzeba dokładnie umyć ręce mydłem lub zdezynfekować je płynem dezynfekcyjnym. Podobnie po odbiorze listu, paczki od listonosza zaleca się nie podawania dłoni, jeśli nie jest to konieczne. Należy powstrzymać się także od gestów  wszelkiej bliskości (uściski, pocałunki, przytulania).

 

Powyższy tekst został oparty na materiale przygotowanym przez Zespół ds. Osób Starszych przy BRPO w Warszawie i Pracowników Biura. 16.03.2020 r.

 

 

 

KORONAWIRUS – PLACÓWKI SENIORALNE – wskazówki dla personelu

 • Wprowadzenie kategorycznego zakazu odwiedzin w placówce.
 • Zagrożeniem dla podopiecznych i personelu jest  pcj.  „0”, którym najpewniej będzie nieświadomy kontaktu z osobą już chorą,   pracownik  w fazie niejawnej;  przyjdzie do pracy – przed wystąpieniem fazy gorączkowej będąc  nosicielem czynnym zakaźnie.
 • Pracownicy z temperaturą  i obawami przeziębienia nie mają prawa przyjść do pracy.
 • Wszyscy pracownicy przychodzący do pracy – powinni  zaraz po  przyjściu,  w szatni założyć  ubrania ochronne jednorazowe, maseczki i rękawiczki, które w tym samym dniu wyrzucają na koniec pracy.
 • Kierownictwo  zabezpiecza dla pracowników dostęp do ubrań i sprzętu ochronnego; sprzęt ochronny przygotowuje zespół zarządzający, który informuje pracowników o miejscu dostępności  sprzętu ochronnego i miejsc jego wyrzucania do określonych i opisanych zamykanych koszy po skończeniu pracy.
 • Nie przynosimy do pracy biżuterii, obrączek, pierścionków    na  dłoniach i palcach; zegarki nosimy w kieszeniach, a telefony komórkowe zostają przy nas bez pozostawiania ich na powierzchniach ogólnodostępnych, gdyż nie da się zdezynfekować rąk z biżuterią i zegarkami,  a telefony komórkowe co udowodniono są doskonałym przekaźnikiem transferu wirusów. Niwelujemy krawaty – wkładamy bluzki typu polo.
 • Zachowujemy estetykę upięcia włosów by nie „chłonęły” wirusów – dzień zakańczamy intensywnym spłukiwaniem włosów  podczas prysznica.
 • Po kontaktach z różnymi sprzętami częściej niż zazwyczaj korzystamy z dezynfekcji naściennej – dezynfekując też   dłonie  w rękawiczkach. Kierownictwo musi zdobyć całe zabezpieczenie do tego standardu.
 • Sprzęt maseczki (można szyć samemu – materiał na maseczki jest jeszcze na Allegro) powinien być przed wydaniem sterylizowany  naświetlaniem lampą UV – włączaną w określonych godzinach w wybranym pomieszczeniu,  gdzie dezynfekujemy uszyte maseczki. Zużyte na koniec dnia wyrzucamy do oznaczonych pojemników. Eksponujemy też na naświetlanie wytypowany sprzęt i przygotowane do dezynfekcji materiały. Lampy  UV są jeszcze dostępne.
 • Zakupić należy   właściwą do potrzeb ilość kubków jednorazowych, naczyń i sztućców dla personelu korzystającego w pokojach socjalnych  z przerw  na posiłki; wskazane jedzenie w pojedynkę by ograniczyć i nie przekazywać na siebie drogą kropelkową  nawet minimalnej ilości śliny i wydzieliny z górnych dróg oddechowych podczas  pokasływania.
 • Zawieszamy spożywanie posiłków dla wszystkich pracowników  na stołówkach i salach zbiorowego żywienia w ośrodku; szczególnie zależy nam na 100% ograniczeniu użycia naczyń,  porcelany i sztućców przez personel,  które nie mogą być  dostępne  dla podopiecznych.
 • Jeżeli placówka sprzedawała obiady pracownikom,   sugerujemy w okresie epidemii przejście na kanapki pakowane w folię przygotowane przez  kuchnię /  w miejsce obiadów dla pracowników.
 • Przestrzegamy korzystania z naczyń i sztućców jednorazowych wyrzucając je zaraz po skończeniu posiłków,  po zużyciu  do dedykowanego i opisanego kosza.
 • Kategorycznie odchodzimy od wspólnego mycia rąk w umywalkach gdzie płukano i myto porcelanę i sztućce.
 • Z powierzchni ogólnodostępnych uprzątamy owoce, słodycze, paluszki i wszystkie  produkty spożywcze,  po zakończeniu spożywania posiłku.
 • Toalety i ubikacje personelu powinny być dezynfekowane  częściej niż zwykle.
 • Utrzymujemy aktywne mokre dezynfekowanie klamek,  drzwi windowych i przycisków, przez wyznaczone osoby.
 • W pokoju „dezynfekcyjnym” jaki powinien się pojawić przed wejściem do obiektu w pudełkach powinny być  dostępne maski, termometr elektroniczy, płyny dezynfekcyjne w aerozolu i fartuchy dla dostawców  oraz  osób z zewnątrz np. pogotowie, którzy są   badani  czy mają temp. przez pracownika placówki.
 • Korzystamy z maty przed wejściem, która pojawia się dla dezynfekcji  obuwia. Matę nasączamy  płynem dezynfekcyjnym kilka razy dziennie – wykonuje to odpowiedzialny za tą czynność pracownik. Można użyć stosując większy kawałek karimaty przymocowanej przed wejściem.